To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych pałaców jaki w życiu widziałam. Pokochałam go od pierwszego wejrzenia. Niczym średniowieczny zamek – szary, elegancki i piękny. Z cyklu wycieczka w Opolskie – Jędrzejów – Pałac, Park i Kościół. Zapraszamy!
Jędrzejów – pałac. Krótka historia na początek.
Pałac swoją neogotycką formę otrzymał w XIX w. Inicjatorem prac był Harry von Francken-Sierstorpff i to jego herb znajduje się nad głównym wejściem. Najpierw w 1868 r. ukończono przebudowę starszej rezydencji, następnie w 1882 r. siedzibę powiększono o skrzydło wschodnie. Pałac szczęśliwie przetrwał wojnę, ale uległ uszkodzeniu podczas pożaru w latach 60. XX. Po remoncie mieści do dziś Dom Pomocy Społecznej.
Pałac Jędrzejów po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.
Za tak wspaniałą bryłą stoi nie byle jaki architekt. Gmach wyszedł spod ręki Karla Lüdecke, śląskiego architekta, który pozostawił ponad 100 wspaniałych budowli, z czego ok. 80 to pałace. Jego dzieła mieliśmy przyjemność podziwiać oraz prezentować na blogu (np. Kopice, Tułowice, Dąbrowa, Tworków, Siedlisko).
Pierwsze co widać po wyjściu z samochodu, na parkingu, to szara eminencja we własnej osobie. Wielkość obiektu oraz każdy jego detal (m. in. wykończenia szczytów elewacji, wieże, gotyckie okna i wiele innych…) sprawiają wrażenie, że znajdujemy się pod jakimś bardzo ważnym zamkiem. A już za moment zobaczymy księcia, albo i króla, radośnie uwodzącego jakąś piękną damę w pałacowych ogrodach. Poniosło mnie? Troszeczkę ; )
Pałac w Jędrzejowie i jego otoczenie.
Dalej, idąc wzdłuż rezydencji, docieramy do taraso – ogrodu. Pierwsza w oczy rzuca się wspaniała fontanna z rzeźbą. Do tego kwiaty i liczne krzewy, widok na pałac z jednej, i park z drugiej strony. Coś niesamowitego. Potem zostaje już niewielki park. Pomimo, że mały, to i on dostarcza nam wielu wrażeń. Odnajdujemy tam m. in. ruiny po dawnej kaplicy, z dość dobrze zachowaną rzeźbą Chrystusa. Zajrzywszy do jej podziemia zaś zobaczyć można trumny.
Park pałacowy w Jędrzejowie.
Park oferuje kilka ścieżek, wśród drzew. Nic wielkiego (zwłaszcza po takim obiekcie – ciężko by to było przebić). Jednak spacerując alejkami pałacowego parku, dotrzeć można na teren niewielkiego kościółka. Świątynia romańska, przebudowana w stylu barokowym, otoczona jest średniowiecznym murem. Na jej terenie znajduje się też m.in. niewielka XIX-wieczna kapliczka.
Miejscowy kościół powstał w XV w., jednak jego gotycką formę zatarła barokowa przebudowa (ukończona w 1730 r). Natomiast grobowiec jest z 1895 r.
OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!
Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!
Jędrzejów, woj. Opolskie, pow. brzeski, gmina Grodków
Czas pobytu – min. 40 minut.
- można zabrać wózek
- da radę jeździć rowerkiem / hulajnogą
- jest parking
- brak toalet
- nie ma placu zabaw
- pałacu nie można zwiedzać
- jest to teren prywatny, więc należy zachować szacunek dla miejsca
Wstęp darmowy (z uwzględnieniem zachowania spokoju).