MUZEUM ZIEMI WSCHOWSKIEJ – LAPIDARIUM, woj. Lubuskie

Udostępnij

Trudne słowo na dziś – LAPIDARIUM. Czym jest takie coś? Warto coś takiego zobaczyć? Zapraszamy do zapoznania się z jednym z nich. Przedstawiamy Muzeum Ziemi Wschowskiej i przepiękne lapidarium we Wschowie .

Lapidarium czyli zbiór bardzo starych kamieni.

Najogólniej lapidarium do zbiór kamiennych rzeźb i detali architektonicznych. Zazwyczaj są to elementy stare, uszkodzone, pochodzące ze zburzonych budynków, rozebranych pomników itp. Takie osobliwe kolekcje zniszczonych rzeźb i budowli powstawały już ponad 500 lat temu. Często zdarza się, że stare, nieużytkowane cmentarze, ze względu na piękno znajdujących się na nich nagrobków zamienia się właśnie w takie lapidaria.

Muzeum Ziemi Wschowskiej.

W województwie lubuskim jest kilka takich kompleksów, z czego jeden ze szczególnie urokliwych znajduje się we Wschowie przy ul. Spokojnej. Pieczę nad tym terenem sprawuje Muzeum Ziemi Wschowskiej. W siedzibie można obejrzeć ciekawe zbiory dotyczące regionu (polecamy szczególnie ciekawą makietę Wschowy, ta makieta ma nie tylko budynki ale też koniki i krowy! Naprawę). Można się tam umówić na zwiedzanie lapidarium (niecałe 10 min spacerkiem).

Lapidarium we Wschowie.

Obecne lapidarium to dawny cmentarz otoczony wysokim murem, w którym znajduje się kilka bram. Wewnątrz rośnie wiele starych drzew, ale to zachowane do dziś dawne nagrobki tworzą klimat tego miejsca. Najwięcej jest ich w murze dookoła lapidarium. Na jego terenie znajdziemy kilka kaplic. Najstarsze zachowane płyty powstały ok. 400 lat temu.

Dawny cmentarz ewangelicki we Wschowie.

Dzisiejsze lapidarium we Wschowie to dawny cmentarz ewangelicki założony w 1609 r. To najstarszy cmentarz w Polsce (i jeden z najstarszych w Europie), który zerwał ze średniowiecznym zwyczajem grzebania zmarłych na terenach przykościelnych (nekropolia została założona całkiem poza miastem). Zachowane nagrobki pochodzą z XVII, XVIII i XIX w. W jednym miejscu można prześledzić rozwój stylistyczny protestanckiej sztuki kamieniarskiej doby baroku, klasycyzmu i historyzmu.

informacje

Muzeum Ziemi Wschowskiej – Wschowa, woj. Lubuskie, pow. Wschowski

poradnik

Czas zwiedzania Muzeum – min. 30 minut

Czas zwiedzania lapidarium – ok. 30 minut

  • w lapidarium ścieżki są nierówne – zalecam nosidło zamiast wózka

Więcej na temat aktualnych godzin otwarcia i cen biletów tutaj: https://muzeum.wschowa.pl/muzeum/


Udostępnij

Dodaj komentarz