#KAMPER(L)OVE – MUZEUM WIATRAKÓW I CHLEBA – OSIECZNA #1, woj. Wielkopolskie

Udostępnij

Nasz kamper podczas trzydniowej, pełnej zabytków i atrakcji podróży we wschodnio-wielkopolskie tereny, zawitał do niesamowitego miasta. Ile tutaj się dzieje, ile w tej mieścince spędziliśmy super czasu… No nieomal zabrakło dnia. Ale, przekonajcie się sami. Zapraszam do poznania i odwiedzenia muzeum, plaży oraz zamku w mieście – Osieczna.

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa – Osieczna.

Znaki kierują nas wąską dróżką na niewielki parking. Tam parkujemy naszą kolumbryną (chyba jednak nie taki niewielki ten parking : ) ), jemy obiad (wygoda jeżdżenia kuchnią ; ) ), a w międzyczasie zakupujemy tzw. bilety spacerowe. No i faktycznie nazwa jest adekwatna do czynności wykonywanych na terenie parku. Spacerujemy po sporej, zielonej łące, odkrywając raz po raz przeróżne ciekawostki. Niewątpliwie – urokliwe miejsce.

Ogromne wiatraki, majestatycznie górują nad terenem muzeum.

A są to nie byle jakie wiatraki, bo mają prawie 300 lat! No także ten, szmat czasu. Znajdujemy też liczne koła młyńskie, sprzęty rolnicze, uroczą pasiekę z kolorowymi ulami, liczne rzeźby i inne przyjemne dla oka akcenty urozmaicające spacer. Całość powiedziałabym utrzymana mocno w stylu angielskim ; ) Miejsce jest zadbane i estetyczne, dlatego faktycznie moim zdaniem – warto kupić bilet i spędzić tutaj trochę czasu, przy okazji obcując z historią.

To jak się tą mąkę robiło? 

Za dodatkową opłatą istnieje możliwość wejścia do wiatraków i młyna z przewodnikiem, no i oczywiście obejrzenia i wysłuchania, jak to się kiedyś ten chleb robiło. Myślę, że warto raz w życiu zobaczyć, niech ta wiedza nie zniknie gdzieś w odmętach czasów ; ) Prezentacja odbywa się o pełnych godzinach, warto więc dobrze wycyrklować. Muzeum ma w ofercie też niewielką kawiarenkę z domowej roboty wypiekami (w tym z chlebem z wypieku tradycyjnymi metodami!). Można zatem spędzić czas nie dość, że w ciekawym miejscu, to jeszcze naprawdę pysznie.

Zwierzątka małe i duże.

Już na samym początku odkrywamy zagrodę z bardzo przyjaznymi barankami, które zostają ochoczo pogłaskane i wymiziane. Ale jako, że duże zwierzaki mamy dość często przyjemność spotykać na naszych podróżniczych wojażach, to większym zachwytem obdarzeni zostają… nieco mniejsi reprezentanci flory.

Nietypowa zagroda w muzeum wiatraków w Osiecznej.

Znajduje się tutaj niewielki, ogrodzony siatką teren, z malutkimi, drewnianymi domkami i mini stawikiem z wodą. I nie odkrylibyśmy nic nadzwyczajnego, gdybyśmy do środka z ciekawości nie zajrzeli. Świnki morskie i żółwie stały się najciekawszym punktem programu. Na szczęście zdążyliśmy obejść całe muzeum, bo inaczej zwiedzalibyśmy z Panem Mężem na zmianę, a dzieci cóż, nie poobcowałyby z historią za bardzo … ; )

W kolejnym poście ciąg dalszy niesamowitej Osiecznej. Poza muzeum Osieczna przygotowała jeszcze wiele więcej. Czeka tam na Was m.in. plaża z bardzo dziwnym molo oraz niezwykły zamek – pałac.

informacje

Osieczna, woj. Wielkopolskie, pow. Leszczyński, gmina miejsko-wiejska Osieczna

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej.

W XVIII i XIX w na terenie wielkopolski wzniesiono tysiące wiatraków, mielących ziarna zbóż na mąkę siłą wiatru. Maszyna parowa i wywołana nią rewolucja przemysłowa wkroczyła również na wieś i doprowadziła do stopniowego zastępowania wiatraków. Sto lat temu było ich jeszcze ok. 1000, natomiast do dziś przetrwało niespełna 100, z czego większość w ruinie. W Osiecznej było ich kilkanaście.

poradnik

Czas pobytu: min. 30 min

  • Chodzi się po trawie – z wózkiem będzie ciężko, lepsza będzie chusta/nosidło
  • Rowerki i hulajnogi odpuszczamy tym razem
  • Jest stolik z ławkami i jest grill (nie wiem na jakich zasadach można go używać)
  • Są leżaki, można przyciąć komara ; )
  • Są toalety
  • Jest kawiarnia
  • Nie ma placu zabaw, ale są zwierzaki
  • Parking jest duży – kamper się zmieści

Wstęp: bilet spacerowy.

Więcej o muzeum tutaj: http://zabytkowe-wiatraki.pl/


Udostępnij

Dodaj komentarz