MODŁA – PIĘKNA I ZASKAKUJĄCA, DOLNOŚLĄSKA WIEŚ.

Udostępnij

Całkiem niedaleko Bolesławca na uboczu znajduje się miejscowość Modła. Jak nazwa wskazuje znajdować się tam musi zatem jakieś niebanalne miejsce do zanoszenia modłów, czyli jakiś urokliwy kościółek. I jest, a jakże, i to całkiem ładny. W takim modły wznieść bym mogła! Zatem Panowie i Panie -Modła!

Modła – urokliwa i ciekawa!

Neogotycki kościół powstał, gdyż poprzedni, który tu stał – spłonął. Wzniesiono go w latach 1875-1877 i jak na kościół wiejski Modła ma się czym pochwalić – zatem pochwalony. Amen. Jak już nacieszymy oczy to w okolicach kościoła są również inne ciekawe rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Jest w Modle Mauzoleum.

Plecami do kościoła stoi ciekawe mauzoleum z piaskowca. Powstało pod koniec XIX w. dla ówczesnych właścicieli miejscowego majątku – rodu von Rittberg. Zachowało się w całkiem niezłym stanie. Obowiązkowe zaglądanie tu i ówdzie, no i możemy zwiedzać dalej.

Piękny, neogotycki … wychodek.

Miedzy kościołem a grobowcem znajduje się ciekawy zabytek. Wygląda jak kaplica i taką nazwę nadano jej w licznych opisach (raczej jest to jednak budynek gospodarczy). Ciekawość kazała mi jednak zajrzeć do środka przez malutkie drzwiczki i okazało się, że w środku jest – poniemiecki wychodek! Zatem jeżeli ktoś nie wydział nigdy neogotyckiego wychodka to koniecznie musi przyjechać do Modły!

Taki krzyż to się dobrze umie bawić w chowanego!

Po południowej stronie jest ciekawy nagrobek z ok. na którym wyrosło drzewo! W rzeczywistości pomnik wieńczy wielki kamienny krzyż, który zarósł i teraz stanowi wsparcie dla rośliny. Całość wygląda bajecznie. Zachęcam żeby to cudo zobaczyć z bliska.

Pałac niestety bawi się z krzyżem ; )

W miejscowości stał kiedyś spory pałac, po którym do dziś przetrwały tylko skromne ruiny. O jego dawnym przepychu świadczy wspaniała brama ze szlacheckimi herbami. Natomiast eksplorację przypałacowego parku uniemożliwiły nam chaszcze i komary, także szybko musieliśmy skapitulować. Tyle co udało się zobaczyć, widać na zdjęciu ; )

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!

informacje

Modła, woj. dolnośląskie, pow. głogowski, gmina Jerzmanowa


Udostępnij

Dodaj komentarz