ŚMIGIEL #1 – KOLEJ WĄSKOTOROWA, woj. wielkopolskie

Udostępnij

Jesteś fanem kolei albo zabytków techniki? Jeśli tak to koniecznie odwiedź to miejsce. Niewielka miejscowość, niewielka kolejka, a jaka wielka radocha. Kolejka wąskotorowa – Śmigiel – to pozycja obowiązkowa dla małych i dużych. Zapraszamy!

Śmigiel – kolej wąskotorowa.

Kolej wąskotorowa w Śmiglu ma bardzo odległą historię. Pierwszy odcinek oddano do użytku 17 września 1900 r. Studiując jej ponad 120 letnie dzieje można naczytać się o ciągłych przeciwnościach losu i ciągłych kryzysach. Nawet w latach 90. ubiegłego stulecia były liczne próby likwidacji kolejki. Wówczas dostrzeżono jednak jej wartość i została uznana za zabytek (1992 r.).

Zabytek techniki i atrakcja dla dzieci w jednym.

Dziś Śmigiel i jego kolej wąskotorowa to atrakcja turystyczna przyciągająca tu licznych turystów (w tym też nas). Warto śledzić wydarzenia i przejechać się śmigielską koleją. Można obejrzeć kilka składów i lokomotyw z bliska. Da radę wejść do paru wagonów nawet. Zadowolenie bombelków gwarantowane ; ) (tutaj inna kolejka, którą odwiedziliśmy)

Śmigielska kolej wąskotorowa, czyli jaka?

No to zależy kiedy. Pierwotnie szerokość torów wynosiła dokładnie 1 m, ale w 1952 r. ujednolicono rozstaw szyn na odcinkach wąskotorowych pod zarządem PKP i z 100 cm zrobiło się tylko 75 cm. Nie za wiele, ale za to długość torów to obecnie 12 km m(choć to znacznie mniej niż w szczytowym okresie).

Dworzec kolejowy – Śmigiel. Trochę Muzeum, trochę nie.

Zachował się dworzec kolejowy przy ul. Dworcowej (a jakże), w którym pracują jak przed laty Panowie w charakterystycznych czapkach. Tylko trzeba uważać, gdyż teraz są to czapki policyjne, gdyż na stacji mieści się obecnie komisariat. Jest też sala wystawowa, ale niestety nie wiemy jak i kiedy można tam zajrzeć, poza rzutem oka przez szybę.

Po świeże informacje odnoście przejazdów kolejką zapraszam na stronę FB: https://www.facebook.com/kolejka.smigiel/

WIĘCEJ KOLEJEK?

ZAJRZYJ TUTAJ klik !
informacje

Śmigiel, woj. Wielkopolskie, pow. Kościański, gmina miejsko-wiejska Śmigiel

poradnik

Wejście na teren dworca – bezpłatny.

Otwarte całą dobę.

  • po terenie można poruszać się z wózkiem
  • odradzam zabieranie rowerków i hulajnóg
  • nie ma toalet (chyba, że na komisariacie ; ) )

Udostępnij

Dodaj komentarz