Kostrzyn nad Odrą kryje niezwykle osobliwe miejsce. Kryje dość dosłownie, bo z roku na rok coraz trudniej dojrzeć ruiny dawnego, zniszczonego miasta. Dlatego w tym poście prezentujemy Wam te niezwykłe, majestatyczne mury, które w piękny sposób upamiętniają ogrom zniszczeń wojennych. Twierdza Kostrzyn.
Muzeum Twierdzy Kostrzyn.
Na teren Muzeum Twierdzy Kostrzyn wejść można z różnych stron. My korzystamy z pięknej, odrestaurowanej Bramy Chyżańskiej, tuż przy Bastionie Filip. Przechodzimy nad wodą, po wielkim moście. Do zwiedzania z bombelkami dobrze zabrać wózek lub rowerki (teren jest spory). My nie wzięliśmy i szybko tego pożałowaliśmy ; )
Muzeum Twierdzy Kostrzyn – Bastion Filip
Tuż za bramą znajduje się wejście do muzeum, które zostało urządzone w środku Bastionu Filip. Zachęcam, na prawdę warto. Wystawa jest ciekawa, fajnie prezentowana i częściowo interaktywna. Nawet dzieci się nie zdążą znudzić ; ) Tutaj wejście jest płatne. Za wstęp na teren dawnego miasta się nie płaci.
Spacerując wśród uliczek, można się zatracić…
Spacer po terenie ruin miasta, po ulicach, których nazwy widzimy na umieszczonych na każdym skrzyżowaniu znakach, robi ogromne wrażenie. Czterolatka i siedmiolatek interesują się poszukiwaniami wejść do piwnic. Zajmuje to ich całą uwagę. Wokół jest zielono, spokojnie i niezwykle refleksyjnie. Bardzo lubię to miejsce.
Bastion Brandenburgia – panorama na Odrę
Zachęcam do spaceru po Bastionie Brandenburgia, z którego widać przepiękną panoramę na Odrę, most, no i naszych sąsiadów tuż za nią. Istnieje możliwość zejścia na dół, i spaceru od zewnętrznej części murów. Jest tam też niewielka przystań i pomosty.
Twierdza Kostrzyn – Zamek i kościół
Jak się nietrudno domyślić – z zamku nie zostało za wiele. Ale w tym przypadku (w przeciwieństwie do kamienic) do obiektu można wejść ; ) Spacerując po zamkowym dziedzińcu, mając ogromną wyobraźnię (bardzo dużą), wyobrazić sobie można jego dawną świetność ; ) Odnajdziecie tutaj liczne zejścia do lochów (okiem małych turystów) i schody do nieba. Oczywiście ani w dół ani w górę nie idziemy! ; )
Obok murów zamkowych jest jeszcze kościół. Pozostały po nim mury, krzyż upamiętniający i wielkie zapadlisko do krypty (uwaga!). Kawałek dalej są jeszcze pozostałości po innych, obiektach użyteczności publicznej. Jeśli macie szczęście to odnajdziecie nawet rynek ; ) Chociaż odnaleźć nie będzie ciężko, ale zorientować się, że to on, to już nieco trudniejsza sprawa.
Muzeum Twierdzy Kostrzyn – Brama Berlińska
Twierdza Kostrzyn to spory teren i bez mapy można nieco pobłądzić. Ale dzięki temu, mniej lub bardziej przypadkiem docieramy do kilku nieco dzikszych zakątków. To chyba cała frajda, tak pobłądzić co nieco ; ) Na koniec dochodzimy do ostatniego punktu z obowiązkowej listy – Bramy Berlińskiej. Tutaj znajduje się m.in. centrum informacyjne i sklepik z pamiątkami.
OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!
Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!
Kostrzyn nad Odrą, woj. Lubuskie, pow. gorzowski
Zachęcam do rzutu okiem na mapę założenia, dostępna m.in. TUTAJ
- wstęp na teren twierdzy jest bezpłatny
- można zabrać wózek
- dzieciom zachęcam dać rowerki, bo teren jest spory
- jest możliość zwiedzania miasta z przewodnikiem
- muzeum w Bastionie Filip jest płatne
- można piknikować (jest wiata, są ławki ze stołami no i jest trawa ; )