Mużaków #1 – ZAMEK I PARK W BAD MUSKAU

Udostępnij

Park Mużakowski jest bardzo duży i zróżnicowany. Specjaliści twierdzą, że składa się z aż 7 części, które różnią się od siebie swoim charakterem. Pomysłodawcą jego stworzenia był ekscentryczny Książe Herman Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, który zapoczątkował prace nad parkiem w 1815 r. Dzięki tej nietuzinkowej postaci park posiada bardzo ciekawą historię, którą w skrócie przytoczyliśmy TUTAJ. Tym razem zabieramy was na wycieczkę po jego sercu, czyli Parku Zamkowym – PARK I ZAMEK W BAD MUSKAU. To tutaj znajduje się główna budowla całego zespołu – bajkowy zamek o elewacjach w kolorze burgundowym.

Tzw. Nowy Zamek w Bad Muskau

swoją obecną formę neorenesansowego pałacu uzyskał podczas przebudowy w latach 1863-1866, jednak już w XIII w. mieściła się tu siedziba właściciela. Niestety w 1945 r. rezydencja została ograbiona i spalona przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Na rozpoczęcie odbudowy budowla czekała aż 50 lat (przeprowadzono ją w latach 1995-2011). Dziś mieści się tu między innymi ekspozycja poświęcona twórcy założenia – księciu Hermanowi von Pückler-Muskau. A z najwyższej wieży roztacza się niesamowity widok na wspaniały park.

My naszą wyprawę rozpoczynamy właśnie od tego zamku, a następnie kierujemy się na północ.

Witamy ogromniaste lwy, mijamy urokliwy Dom Kawalerski i na drugą stronę Nysy Hermana (wykonanej przez księcia sztucznej odnogi rzeki) przechodzimy przez tzw. fuksjowy most (sam mostek jest w kolorze niebieskim). Dalej dajemy się prowadzić malowniczym parkowym ścieżkom, które to co chwile zdają się z nas drwić wiodąc nas łukami niekoniecznie tak jak sobie wstępnie planowaliśmy.

Jednak dzięki temu podstępowi szalonego księcia odkrywamy kolejne zakamarki jego dzieła.

Przechadzamy się przez liczne mostki, doświadczamy barw kompozycji kwiatowych i wsłuchujemy się w szum kolejnych kaskad. Co jakiś czas wychodzimy na otwartą przestrzeń, żeby znów po chwili skryć się przed lipcowym słońcem w cieniu wiekowych drzew.

Nasza czwórka dociera do stawu dębowego i odnajduje wodospad znajdujący się na jego końcu.

Następnie dajemy nóżkom odpocząć w altanie (glorietta), z której rozpościera się cudowny widok na położony w dole zamek. Wypoczęci i posileni ruszamy w dalszą drogę, tym razem cały czas towarzyszy nam sylwetka tej majestatycznej budowli. Jej okazałą dwuwieżową elewację odbija staw zamkowy noszący imię małżonki księcia (Lucie).

Stoimy teraz przed tzw. Starym Zamkiem, od którego starszy jest oczywiście Zamek Nowy, ale kto by tu zwracał uwagę na szczegóły.

Na pewno nie szalony Książe, który mu taką nazwę wymyślił (pasowała do jego koncepcji lecz niestety nie była zgodna z prawdą. Tutaj kończymy naszą podróż choć zdradzę, że zwyczajem szkolnym po zwiedzaniu zawsze był czas wolny i szło się na miasto – w tym przypadku Bad Muskau.

I jeszcze kilka zdjęć w jesiennej odsłonie, bo warto!

informacje

Bad Muskau – pow. Gorlitz, graniczący z Łęknicą, w woj. Lubuskim, pow. żarski

  • Wstęp darmowy
  • wejście od strony Parku po polskiej stronie lub od miasta Bad Muskau
  • można zabrać wózek / rowerki / rowery
  • Oficjalna strona: Muskauer Park

Udostępnij

Dodaj komentarz