#KAMPER(L)OVE – DOLINA BARYCZY: SZLAK KARPIA: MILICZ – KOM i Muzeum Bombki

Udostępnij

Podczas wizyty na Dolnym śląsku odwiedziliśmy wiele zaskakujących, pięknych, malowniczych i przede wszystkich niezwykle ciekawych miejsc. Akwarium plenerowe, pałace, zamek, muzea, najprawdziwsza kolejka wąskotorowa, Stawy Milickie, niesamowite place zabaw i wiele, wiele innych! Zapraszam do poznawania z nami niezwykłego Kolorowego Szlaku Karpia w Dolinie Baryczy !

Kolorowy Szlak Karpia. Cóż to takiego?

Jest to bardzo fajna inicjatywa lokalna, która ma na celu promocję regionu Doliny Baryczy. Na całym tym obszarze rozstawione są w przeróżnych niesamowitych i ciekawych miejscach wielkie, kolorowe karpie! No jak dla nas WOW. Postanowiliśmy nieco zagłębić się w temat i przybliżyć Wam co, jak i gdzie. Co warto, czy warto i dlaczego jak najbardziej warto.

Karpi, a co za tym idzie – miejsc do odwiedzenia i zobaczenia jest … mnóstwo! Nam, w cztery intensywne dni, udało się zdobyć ich 9. Zatem, my na pewno tu jeszcze wrócimy. Zapraszamy.

DZIEŃ 1.

MILICZ I JEGO KREATYWNY OBIEKT MULTIFUNKCYJNY

Na początek parkujemy w kolejnym bardzo ciekawym miejscu, zbijamy radosną piątkę z kolejnym karpiem i wielgachnymi, dmuchanymi bombkami (czy cokolwiek to to było). Następnie odwiedzamy coś co lokalnie nazywane jest wyspami, czyli takie boksy, w których można usiąść i na przykład zamówić /prawdopodobnie/ pyszną rybkę z zaparkowanego tuż obok food trucka. Współczesny dizajn i wiele ciekawych rozwiązań zagospodarowania przestrzeni bardzo cieszą oczy. Powiedziałabym, że stanowią główny atut tego miejsca.

Muzeum bombki.

Na koniec, po poznaniu terenu, udajemy się do środka. W obiektach kom’u znajdują się: szkoła, muzeum Druha Bolka no i nasz główny cel – muzeum bombki! Już we wnętrzu, po zakupieniu biletów, przez nic nie zapowiadające drzwi, wchodzimy do -dosłownie- innego świata. Wnętrze muzeum urządzone jest w bardzo przyjemnym i specyficznym klimacie. Wszystko jest tutaj przemyślane, ze smakiem i w dobrym guście. Bardzo ciekawie i miło spędzamy czas w tej choć niewielkiej, to na pewno wyjątkowej sali wystawowej.

Kawiarnia i Druh Bolek.

W samej kawiarni można na przykład coś sobie zjeść, a w międzyczasie pograć w wielkie szachy lub skorzystać z oferty kilku innych atrakcji dla dzieci. Znajdziemy tutaj też punkt informacyjno-turystyczny, kupimy mapki i lokalne gadżety. Ponadto, za dodatkowymi biletami, odwiedzić można wystawę poświęconą Bolesławowi Zajiczkowi, którego historię pozostawiam Wam do odkrycia : )

informacje

Milicz, woj. Dolnośląskie, pow. milicki, gmina miejsko-wiejska Milicz

Milicz – Muzeum Bombki

Zakład produkujący ozdoby choinkowe założono w 1951 r. Bombki produkowano tradycyjną metodą i były ręcznie zdobione. Zdecydowana większość produkcji była przeznaczona na eksport (produkowano ok milion bombek rocznie). Polskie ozdoby ze szkła nie wytrzymały jednak konkurencji chińskich bombek z plastiku i w 2008 r. zakład upadł (jego tradycje kontynuuje część dawnych pracowników).

W opuszczonych halach w  2013 r. urządzono KOM (Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny),

w którym oprócz Muzeum bombki znajduje się np. szkoła podstawowa, sale edukacyjne, aule, kawiarnia. Na wystawie ozdób jest ponad 6 tys. milickich bombek. Były one odkładane po jednej sztuce z produkowanych serii zupełnie jakby ktoś przeczuwał, że w tej fabryce tworzy się nie tylko produkt, ale też historię i sztukę.

poradnik

Muzeum Bombki i teren KOM

Czas zwiedzania : min. 15 min

  • Można zabrać wózek do muzeum
  • Są toalety
  • W sezonie jest food truck m.in. z rybką z lokalnych stawów : )
  • W kawiarni można zjeść i napić się ciepłych oraz zimnych napojów
  • Jest informacja dla turystów (ale polecam tą w centrum Milicza, bo tutaj Pani nie była zbyt dobrze doinformowana)

Więcej na oficjalnej stronie KOM w Miliczu


Udostępnij

Dodaj komentarz