Rydzyna z jej barokowym układem przestrzennym i dużą ilością zabytkowych obiektów rozkochała ekipę misia od pierwszego spojrzenia. Przyjazna, spokojna i pastelowa – tak bym o niej powiedziała, gdybym miała opisać ją w trzech słowach. A sam zamek w Rydzynie – miodzio. Zapraszamy do poznania z nami tego niewielkiego, ale jak cudownego miejsca!
Zamek w Rydzynie.
Zamek w Rydzynie to niezwykły obiekt. Źródła głoszą, że jest to największy barokowy zamek w Wielkopolsce. Choć w większości zrekonstruowany po pożarze, to zdecydowanie robi bardzo pozytywne wrażenie. Pomijając same gabaryty, które już same w sobie stanowią o jego splendorze to zdecydowanie całości efektu dopełnia przeogromna ilość wszelkiej maści zdobień, rzeźb czy malunków.
Zamek w Rydzynie – troszkę historii.
Obiekt zbudowany w XVIII wieku na murach obronnego zamku z XV wieku. Dwukrotnie uległ pożarowi, gdzie z pierwszego wyszedł obronną ręką, natomiast z drugiego już nie. Jednakże na szczęście został odbudowany niedługo po II wojnie, dzięki czemu możemy zwiedzać wspaniałe rekonstrukcje jego wnętrz oraz oglądać jego cudowne elewacje. Do czego zdecydowanie zachęcamy, ale i bez tego jest tutaj co robić.
Oficyny zamkowe.
Pałacowi towarzyszą majestatyczne obiekty oficyn. Tworzą one bardzo elegancką kompozycję w przestrzeni, której dopełnia pieczołowicie zadbana zieleń w postaci licznych trawników, przepięknego starodrzewia, rabat kwiatowych i krzewów. Nasze potomki zwiedzają teren przy pomocy nóg/wózka i rowerka. Zdecydowanie zalecam zabranie tego typu pojazdów, ponieważ no – jest gdzie połazić ; )
Spacer po parku.
Dalej, ze spaceru wśród architektury udajemy się na przechadzkę po pałacowych ogrodach. Po przejściu przez jeden z kilku zdobnych, kamiennych(piaskowcowych?) mostów, wychodzimy na wielki plac ze stawem. Obchodzimy i objeżdżamy wodę, witamy się z kaczkami i idąc dalej osią prostopadłą do pałacu, przez niewielki las, docieramy do szachulcowego budyneczku. Tutaj główna ścieżka zdaje się kończyć, a komary nie dają nam spokoju, więc zawracamy. Ale domyślam się, że można tutaj zdecydowanie jeszcze pochodzić, bo do zamku przylega 10 hektarowy park krajobrazowy.
Plac zabaw, parkingi i rynek.
Nieopodal zamku przechodząc przez niewielki skwer z placem zabaw (na którym utykamy na dłuższą chwilę) docieramy do niedużego, rydzyńskiego ryneczku. A zatem, jak się już tu będzie, to warto się chwilę poszwędać, może zajść na lody. Bo jest po prostu uroczo ; ) Obok placu zabaw zaś znajduje się niewielki parking, zwykle pusty (myślę, że można tutaj śmiało przenocować w kamperze i na przykład – przespacerować się nocną porą wśród pałacowych zabudowań ; ) ). Zaparkować można też pod samym obiektem, wystarczy przejechać przez most.
Nocleg kamperem – zbiornik Rydzyna.
Nasza przygoda Rydzyńska kończy się przy sztucznym zbiorniku wodnym na obrzeżach miasta, gdzie ostatecznie decydujemy się zostać na noc. Odnajdujemy tutaj ogromny parking, bardzo fajny plac zabaw i siłownię. Jest cicho i spokojnie. Co raz spotyka się rowerzystów, biegaczy, spacerowiczów, rolkarzy. Nieopodal towarzyszy nam jeszcze jeden kamper i kilka przyjezdnych osobówek. Inne samochody odjeżdżają wieczorem lub późną nocą. Komary gryzą niemiłosiernie, więc wieczoru nie dajemy rady spędzić na powietrzu, ale zachód słońca nad wodą jest bardzo przyjemny : )
Więcej o naszych kamperowych miejscówkach TUTAJ.
Rydzyna, woj. Wielkopolskie, pow. Leszczyński, gmina miejsko-wiejska Rydzyna
Zamek i teren wokół.
Czas pobytu na terenie zamku: min. 1 h
- Ścieżki w większości utwardzone lub brukowane
- Można zabrać wózek
- Można zabrać rowerek / hulajnogę
- Są toalety
- Jest plac zabaw (poza terenem zamku)
- Są parkigi (bezpłatne)
Wstęp na teren zamkowy – bezpłatny.
Czynne całą dobę.
- Zwiedzanie zamku: pn-pt godz.: 8:00 – 16:00 oraz 19:00 – 22:00;
i w sob-nd godz.: 12:00 – 17:00.
- w wakacje: pn-pt godz.: 8:00 – 10:00 oraz 13:00 – 15:30;
i w sob-nd godz.: 13:00 – 15:30.
Ceny od 12 zł do 25 zł
Więcej aktualnych informacji na stronie zamku: https://zamek-rydzyna.com.pl/o-zamku/zwiedzanie/
Zbiornik Rydzyna.
Wstęp darmowy. Czynne całą dobę.
- długa ścieżka pieczo-rowerowa
- darmowy, wielki parking
- duży plac zabaw
- nie ma toalet