Mużaków #2 – PARK MUŻAKOWSKI „NA TARASACH”, ŁĘKNICA, WOJ. LUBUSKIE

Udostępnij

Park Mużakowski zajmuje całkiem spory obszar, a jego poszczególne części (których ponoć jest aż 7) znacznie różnią się od siebie charakterem. Przez park dodatkowo przebiega polsko-niemiecka granica.

Park ten jest dziełem ekscentrycznego Księcia Hermana Ludwiga Heinricha von Pückler-Muskau, który rozpoczął jego tworzenie w 1815 r. Nieco o histori parku oraz samym księciu o sławie skandalisty w skrócie przytoczyliśmy TUTAJ. Tym razem zabieramy was na wycieczkę po części leżącej po naszej stronie granicy, czyli Łęknica – Park Mużakowski „Na Tarasach” – zapraszamy!

Łęknica – Park Mużakowski „Na tarasach”

My swoją pętelkę zaczęliśmy przy Moście Podwójnym – głównym trakcie łączącym polską i niemiecką część parku. Most ten jako drewniany wzniósł Pückler, jednak w 2. połowie XIX w. kolejny właściciel zastąpił go solidniejszym. Dzisiejsza przeprawa została odbudowana w latach 2000-2003.

Świątyni może i nie ma, ale jest kamień.

Dalej nogi wiodą nas pod kamień upamiętniający Pücklera, ustawiony w tym miejscu w 1901 r. Książe nie postawił go sobie sam, gdyż od 30 lat już nie żył. Sam zresztą w tym miejscu planował wznieść „Świątynię Wytrwałości”. Założyciela parku upamiętnił kolejny właściciel – ot taki bardzo miły gest (dziś pewnie większość chętniej przypisuje sobie chwałę poprzedników). Pomnik na który patrzymy odtworzono w 1991 r.

Parkowa alejka wiedzie nas do Mostu Królewskiego, który powstał w 1854 r.

Ciekawostka polega na tym, że nie płynie pod nim woda. Służy on jedynie do pokonania różnicy wysokości terenu. Na tym kończymy niższą część parku – dolinę Nysy i po mału wdrapujemy się na wyższy taras, z niesamowitymi widokami na bezkres całego założenia (i małą wisienkę na jego środku – Nowy Zamek (choć jest to spora budowla z tej perspektywy wygląda na maleństwo)).

Podziwiając te widoki w listopadowej odsłonie docieramy do miejsca w którym stało kiedyś neogotyckie mauzoleum.

Zostało wzniesione w latach 1886-1888 dla tragicznie zmarłej Laury von Arnim – żony jednego z ostatnich właścicieli Mużakowa. Opuszczony po 1945 r. grobowiec uległ dewastacji. W 1972 r. został rozebrany. Dziś zarys budowli jest widoczny na niewielkim wyniesieniu gruntu, a po drodze mijamy jego kamienne elementy (cegła pewnie w Warszawie).

źródło: https://picryl.com/media/reinhold-begas-sarkophag-der-frau-von-arnim-muskau-muskau-9a995e

Most Arkadowy i Wiadukt – niemal forteczne elementy Parku Mużakowskiego w Łęknicy.

Dalej przechodzimy przez Most Arkadowy (tym razem słowo most jest na miejscu – pod nim coś płynie) i kierujemy się w stronę Wiaduktu. Oba są imponujące, ale największe wrażenie robi ten drugi. Zostały wzniesione ok. 1850 r. przez następcę Pücklera i otrzymały znacznie masywniejszą formę, a sam wiadukt sprawia wrażenie budowli niemal fortecznej. Przez wiadukt trakt wiedzie w dalszą część parku, ale to już będzie kolejna opowieść : )

informacje

Łęknica, woj. Lubuskie, pow. żarski

  • wstęp darmowy
  • trasy po drodze gruntowej, teren mocno pagórkowaty
  • można zwiedzać na rowerach / zabrać wózek

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!


Udostępnij

Dodaj komentarz