KOPALNIA SIENIAWA – LUBUSKIE ZABYTKI TECHNIKI I PRZEMYSŁU

Udostępnij

Chyba każdy lubi patrzeć na wspaniałe zamki, olśniewające pałace, urokliwe parki, malownicze kościółki i naturalne krajobrazy. Bycie w miejscach gdzie wszystko zachwyca swoim pięknem to na pewno super sprawa. Ale nie zawsze jest tak, że to co ciekawe jest automatycznie miłe dla oka. My lubimy też odwiedzać miejsca, w których mamy okazję poznać niesamowitą historię. Oto: Sieniawa – kopalnia.

Kopalnia – Sieniawa.

Tak właśnie jest w Sieniawie koło Łagowa, gdzie pojechaliśmy zobaczyć pozostałości po starej kopalni. Zdaję sobie sprawę, że wizualnie to nic szczególnego, ale niech przemówi historia: Wydobycie węgla brunatnego w tym miejscu realizowano już w 1873 r., co czyni ją ponoć najstarszą taką kopalnią na terenie Polski. Sama kopalnia działa do dziś, a złoża węgla uchodzą za jedne z czystszych w kraju.

O historii słów kilka.

Kopalnia uległa dewastacji pod koniec II wojny światowej, ale w 1950 r. udało się przywrócić wydobycie (głębinowe i odkrywkowe). W 1997 r. rozpoczęła się likwidacja kopali, ukończona w 2002 r., lecz w tym samym roku wydobycie odkrywkowe rozpoczęła firma prywatna. Przejeżdżając przez miejscowość bez trudu odgadniemy, że jej dzieje trwale związane są z węglem.

Sieniawa – kopalnia i jej zabytki.

Najbardziej charakterystycznymi „zabytkami” po kopalni głębinowej jest ekspozycja środków transportu. Stoją na wolnym powietrzu i jest do nich swobodny dostęp. Jest lokomotywa, wagonik osobowy, dwa na węgiel, jeden na drewno i na końcu chyba hamulcowy. Całość wygląda jak zabawka dla dzieci, a nie jak pojazd do przewozu Panów Górników. Kolejka ocalała, bo w momencie likwidacji kopalni znajdowała się pod ziemią. Po wydobyciu przez górników oraz odnowieniu cieszy szczególnie najmniejszych ; ) Obok stoi kolejka gondolowa, ale nie dla narciarzy ; )

Trochę po okolicy połazić się należy.

Ciekawie jest też za budynkiem Kopalni Sieniawa, jest tam stare wejście do kopalni głębinowej. Dalej są też ładne klomby z równiutko przystrzyżonym bukszpanem. Środkowy przedstawia obecny herb/logo kopalni. Obok jest ciekawy zegar. Ktoś się nie mógł zdecydować i kazał zrobić go trochę jak zegar słoneczny, natomiast tarczę wykonać jak we wskazówkowym. Efekt? – to piękne cudeńko wskazuje dobrą godzinę jedynie raz dziennie. Kto zgadnie kiedy? ; )

Zabytki techniki z Sieniawskiej kopalni – ekspozycja plenerowa.

Drugim miejscem, przy którym się na chwilę zatrzymaliśmy były okolice niezwykłego budynku przy torach. Ceglane monstrum kiedyś służyło do zsypywania urobku do podstawionych wagonów kolejowych. Węgiel „przylatywał” tu w podwieszanych wagonikach (prezentowanych wcześniej), natomiast po przebudowie – przyjeżdżał taśmociągiem. Niewielki odcinek takiego taśmociągu można obejrzeć obok. Małym miłośnikom sprzętu ciężkiego spodoba się spychacz i koparka, a dorosłym polecamy miłą wiatkę.

ŁAGÓW LUBUSKI CZ. III – ATRAKCJE WSZELAKIE

informacje

Sieniawa, woj. Lubuskie, pow. Świebodziński, Gmina Łagów Lubuski

poradnik

Czas pobytu – min. 30 min

  • można zabrać wózek
  • można zabrać rowerek
  • nie ma toalet
  • we wsi jest plac zabaw

Wstęp bezpłatny. Czynne całą dobę.

CZEGO TO SĄ RUINY? GLISNO – PAŁAC I PARK. Woj. Lubuskie


Udostępnij

Dodaj komentarz