Łagów Lubuski nazywany jest Perłą Ziemi Lubuskiej. Czy tytuł ten jest mu nadany słusznie? Czy Łagów to jedynie zamek? Co można tam robić poza spacerowaniem? Kiedy można spotkać Rycerza w Płomieniach? I czym jeździł do Łagowa Czesław Niemen? Już spieszymy z odpowiedziami! Zapraszamy do trzyczęściowego cyklu o Perle Ziemi Lubuskiej.
-
Zabytki i ciekawostki Łagowa Lubuskiego
-
Zielono – niebiesko, czyli o Łagowskiej przyrodzie słów kilka
-
Łagów Lubuski – atrakcje. Aktywny, leniwy czy kulturalny?
Zielono – niebiesko.
Czyli o Łagowskiej przyrodzie słów kilka
Uzdrowisko klimatyczne w sercu Parku Krajobrazowego? Oto ono. Piękny Łagów Lubuski i jego największe walory. Oprócz majestatycznie wznoszącego się na wzgórzu XIV wiecznego Zamku Joannitów należy spojrzeć też nieco dalej. Miłośnikom przyrody i spokoju gwarantujemy niezapomniane chwile : )
Łagów Lubuski – Park Krajobrazowy
Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy otacza niezwykłe jeziora pełne ryb i czystej wody. Unosi się i opada na wielu nierzadko stromych wzgórzach porośniętych wspaniałymi, bukowymi lasami. Na jego terenie odnajdziemy wiele rezerwatów z bogatą roślinnością oraz liczne gatunki zwierząt. Ponadto dostępne są przewodniki oraz mapy, które wskażą nam wiele ścieżek pieszych i rowerowych. A wszystko to na przeszło 5 tysiącach ha. Jest gdzie łazić : )
Jeziora Łagowa Lubuskiego.
Łagów leży nad dwoma jeziorami – Ciecz (dawniej Trześniowskim) oraz Łagowskim. Jezioro Trześniowskie jest jednym z dziesięciu najgłębszych w Polsce. Jest długie i wije się zgrabnie przez Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy i jego ciekawe, polodowcowe ukształtowanie terenu. Uwaga na bardzo strome spadki dna już przy samym brzegu. To jezioro również da się obejść/objechać, ale jest to cóż… trudne zadanie dla wykwalifikowanych i zawziętych podróżników.
Czy da się obejść Jezioro Ciecz?
Da się. Ale, jest jedno ale. Nie jest to łatwe zadanie. Wzdłuż zachodniego brzegu jeziora (od strony placu zabaw) prowadzi fajna, malownicza ścieżka. Tutaj możemy śmiało pójść pieszo, nawet z dziećmi i z wózkiem (chociaż to wiele godzin, więc może nie koniecznie ; ) ), lub pojechać rowerami. Na końcu czeka na nas odnalezienie kładki i potem zaczynają się kłopoty. Ścieżka wzdłuż brzegu dalej jest momentami niebezpieczna /jest stromo/ (z dziećmi odradzamy), więc pieszo ok, ale z rowerem będzie ciężko. Można jednak nieco nadrzucić i robiąc większe „kółko” dojechać do lepszej drogi. Ale bez odpowiedniej mapy – nie będzie łatwo.
A czy jezioro Łagowskie da się obejść?
I tu sprawa jest już prostsza. Da się, i nawet nie dodam żadnego „ale” ; ) Jedynie należy wiedzieć, że na drogę trzeba przeznaczyć kilka godzin jeżeli idziemy pieszo, i około dwóch – jeżeli wybierzemy się rowerem. Do końca jeziora prowadzi fajna dróżka gruntowa wzdłuż brzegu, dalej natomiast, kiedy już dotrzemy do drugiej strony jeziora i ośrodków turystycznych – rowerowców zachęcamy do odbicia w stronę drogi i powrót chodnikiem. Również z dziećmi podobnie – ponieważ ścieżka po tej stronie jeziora jest stroma i średnio bezpieczna.
Cmentarz w lesie.
Wchodząc przez bramkę (przy placu zabaw, pod zamkiem) na teren rezerwatu, po niedługim czasie zobaczymy sfatygowane schody wiodące w górę. Prowadzą one na wzgórze o nazwie Sokola Góra. Na nim, zapewne pod koniec XVIII w. założono cmentarz ewangelicki, który funkcjonował do 1945 r. Dziś wśród leśnej roślinności odnajdziemy wiele piaskowcowych nagrobków, które miały wyjątkowo różnorodne formy.
W KOLEJNYCH CZĘŚCIACH CYKLU O ŁAGOWIE LUBUSKIM:
Łagów Lubuski, woj. Lubuskie, pow. świebodziński, gmina Łagów
Czas pobytu – od 1 h do całego dnia : )
- można zabrać wózek (ALE NIE WSZĘDZIE – WIĘCEJ W TEKŚCIE)
- można zabrać rowerek biegowy
- hulajnoga jedynie po parku przy zamku
- są ścieżki do przejażdżki rowerowej (np. wokół małego jeziora, lub brzegiem dużego)
- jest plac zabaw (przy zamku)
- jest toaleta (płatna, przy amfiteatrze)
- gastronomia, kawiarnie, lodziarnie itp
- bogata baza noclegowa wokół jezior i w samej miejscowości
- liczne plaże (strzeżone i niestrzeżone)
- Neogotycki grobowiec rodu von Brand w środku lasu – Danków MAUZOLEUM, woj. LubuskieOboje z mężem lubimy styl neogotycki (ja bardziej, on mniej). Wprawdzie furorę robił 150 lat …
- STALOWA KOLOSCZYNI, ŻELAZNA GIGANTYCZKA, BLASZANA MONSTRUMINI, METALOWA TYTANICA- Dolores z Kleczewa (woj wielkopolskie)W Wielkopolsce wszytko powinno być WIELKIE jak wielka jest nasza Polska wspaniała. Tak na logikę …
- GŁAZ LEŻĄCY SŁOŃ I CZARCI KAMIEŃ. SKALNI GIGANCI Z BOBRÓWKA. woj. LubuskieNie pytajcie mnie jaki jest sens jechać 2 godziny w jedną stronę (ponad 170 km) …
- UNIKAT W SKALI ŚWIATA – KORONOWO I KOLEJKA WĄSKOTOROWAKoronowo – KOLEJKA WĄSKOTOROWA – to żywy dowód, że niewielkie gminne miasteczko (ok. 10 tys …
- WIATRAK W SŁUPIE! – OPUSZCZONY WIATRAK, SŁUP, woj. dolnośląskieWedług słownika „stać jak słup” znaczy tkwić nieruchomo, nie mogąc nic zrobić. W dolnoślaskiej miejscowości …