Zabytkowy Park Mużakowski posiada powierzchnię prawie 730 ha. Ciężko sobie wyobrazić jak to jest dużo. Park jest zatem nieco mniejszy niż największe z lubuskich jezior – Jezioro Sławskie (prawie 820 ha). W sposób płynny park przechodzi w dalszy krajobraz lubuskich pól i lasów więc w rzeczywistości granica ta jest nieuchwytna i wydaje się znacznie wiekszy. Tym bardziej, że niedaleko znajduje się Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa, ale to już zupełnie co innego.
Park Mużakowski.
Obszar parku jest ogromny, ale myli się ten kto myśli, że jego teren jest monotonny, a wszędzie tylko wielkie drzewa, stare drzewa oraz wiekowe drzewa. Park Mużakowski to bardzo różnorodna przestrzeń. Ze względu na zróżnicowany charakter wydzielone zostały w jego obrębie mniejsze zespoły znacznie różniące się od siebie.
Pisałam już, że park Mużakowski jest ogromny?
Jego powierzchnia starczyłaby pewnie na 20 innych okazałych założeń. Ten kolos jest 10 razy większy niż park przy żagańskim pałacu, 14 razy większy od tego w Zatoniu, a przecież to bardzo duże parki (o 60 razy mniejszej Iłowej już nie wspomnę, ups… wspomniałam). Zatem ile parków jest w Parku Mużakowskim? Specjaliści mówią, że aż siedem. My cały park podzieliliśmy na cztery wpisy (klikajcie by je poznać razem z nami):
Park Zamkowy (niemiecka strona) – serce parku ze starym i nowym zamkiem
Park na Tarasach (polska strona) – najładniejsza część po naszej stronie z mostami i wiaduktem
Park Górski i Park Zdrojowy (niemiecka strona) – wyższa część parku z kolejką i ruinami kościoła.*
Park Górny i Arboretum (polska strona) – wyższa część parku z kolekcją drzew oraz dawną szkółką.*
*pojawią się pod koniec 2024 ; )
Czyj to był pomysł właściwie?
Sama historia Parku Mużakowskiego też jest bardzo ciekawa, więc ją po krótce przytoczę.
Wszystko zaczęło się od ekscentrycznego księcia Hermana Ludwiga Heinricha von Pückler-Muskau – historię jego romasów i skandali opowiemy innym razem. Dziś skupimy się na parku. W 1811 r. książę odziedziczył po ojcu miejscowy majątek (jeden z największych w ówczesnych Niemczech). Cztery lata później przystąpił do komponowania i tworzenia okazałego parku w stylu angielskim. W 1817 r. ożenił się z dziewięć lat starszą od siebie, całkiem majętną arystokratką.
Czego nie robi się dla wielkiej miłości…
Połączyła ich miłość do ogrodów i wkrótce zatracili się we wspólnym dziele. Szybko okazało się, że prace pochłaniają ogromne pieniądze, więc w 1826 r. para wzięła rozwód. Nic dziwnego? Otóż nie! Pucklerowa wymyśliła sobie, że jej exmąż pojedzie do Anglii i zapozna tam zamożną pannę, której fortuna pomoże ukończyć ich wspólne dzieło. Niestety się nie udało i majątek musieli sprzedać w 1845 r. Żyli ze sobą dalej „na kocią łapę” jeszcze prawie 10 lat (do jej śmierci).
Kontynuacja i (chwilowy) upadek Parku Mużakowskiego.
Prace trwające 30 lat (udało się zakomponować ok. 250 z planowanych 700 ha – 35%) nie poszły na marne, gdyż nowy właściciel kontynuował rozbudowę całego założenia. A robił to aż do swojej śmierci w 1881 r. Zaś po nim cały majątek przejęła rodzina von Arnim, która posiadała te dobra do 1945 r. również wieloletnią troską otaczając park poprzedników, wzbogacając go o nowe elementy. Tu kończy się pomyślna historia założenia. Po zajęciu pałacu (Nowego Zamku) przez sowietów, został on obrabowany i spalony, a przez środek parku poprowadzono polsko-niemiecką granicę.
Na dobre czasy cały zespół parku Mużakowskiego musiał poczekać 50 lat.
Jeszcze przed upadkiem muru berlińskiego polscy i niemieccy konserwatorzy rozpoczęli wspólne działania na rzecz rewaloryzacji parku (1988 r.). Symbolicznym powstaniem z popiołów jest odbudowa Nowego Zamku wykonana latach 1995-2011. Natomiast w 2004 r. park został umieszczony na liście UNESCO jako 12 obiekt z Polski (obecnie mamy na liście 16 obiektów i tylko 1 w woj. Lubuskim – właśnie Mużaków).
OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!
Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!