PARK, STADNINA I PAŁAC W BRODACH. Woj. Lubuskie

Udostępnij

Istniejące pałace, kiedy są zadbane, to często też są niedostępne. Dlatego zwykle pokazujemy Wam te opuszczone, a często już ruiny. I tym razem tak będzie, jednak nie przeszkadza to temu miejscu w byciu prze-niesamowitym założeniem. Prezentujemy oto opuszczony Pałac w Brodach i jego wspaniały Park, który pokochałam od pierwszego wejrzenia. Zapraszamy!

Pałac w Brodach.

Na wstępie już wita nas wielka, reprezentacyjna brama. Zapowiada się dobrze. Wjeżdżamy na wielkie, otwarte przedpałacie i … jest dobrze ; ) Są parkingi, jest fontanna i restauracja. Otaczają nas piękne, ogromne oficyny i on. Wspaniały pałac w Brodach. Obiekt jest obecnie stopniowo remontowany. Póki co jednak oglądamy go jedynie zza płota. Jego wielkość (i bogate otoczenie wraz z parkiem) dają wyobrażenie jak wspaniałe i huczne było to założenie. (A znając historię i rozmach Pana Bruhla – wiemy, że tak faktycznie było)

Pałac Henryka Bruhla w Brodach.

Zespół pałacowo – parkowy w Brodach.

Dalej, częściowo obchodzimy Pałac w Brodach i spacerujemy w stronę parku. Idziemy gruntową ścieżką i rozbijamy piknik na trawie wśród pięknych okazów różnorodnego starodrzewia, z widokiem na pałac i konie. Tak – towarzyszyły nam konie. Nie wiem czy są tu zawsze, ale sądząc po wykoszonej przez nie trawie, jeśli będziecie mieli szczęście to też je spotkacie ; ) Zapewne są one mieszkańcami pobliskiej stadniny, która znajduje się w zabytkowym założeniu folwarcznym rezydencji. Ale nie wiem na pewno, bo były średnio rozmowne. A jeśli ktoś nie preferuje leżenia na kocu, na miękkiej, zieloniutkiej trawie tak jak my – to są też ławki : )

Park i pałac w Brodach.

Park jest spory, jest gdzie pospacerować. Można próbować obejść Jez. Brodzkie, które się tu znajduje (mapa na tablicy informacyjnej mówi, że to ok. 5 km). Nam udało się przejść tylko kawałek, ze względu na to że przyjechaliśmy tu jedynie miło odpocząć po szalonej zabawie i zwiedzaniu ruiny kościoła w pobliskich Jeziorach Dolnych ; ) Tymczasem nasze bombelki spędzają czas na przekopywaniu kretowisk w poszukiwaniu skarbów. Wtedy my możemy delektować się słońcem i widokami.

Pałacujmy z fantazją!

Samo parkowe założenie dzieli się na nazwijmy to – otwartą, „zadbaną” część reprezentacyjną i część leśną – dziką. Obie mają niesamowity urok. Otwarta, jasna i przestronna przestrzeń może dać nam poczucie spaceru po eleganckim, renesansowym, angielskim parku. Druga zaś tajemnicza i skryta przed światem, niczym francuskie labirynty Wersalu. (Ma się tą wyobraźnię ; ) ) Drzewa są tutaj naprawdę wspaniałe. Rzadkie i niesamowicie prezentujące się gatunki. Niektóre wręcz niczym z żurnala dendrologa.

OPUSZCZONY ZABYTEK W CENTRUM WSI – JEZIORY DOLNE – RUINY KOŚCIOŁA, woj. Lubuskie

informacje

Brody (Pałac w Brodach), woj. Lubuskie, pow. Żarski, gmina Brody

poradnik

Czas pobytu – min. 1 h (u nas to ok 2,5 h)

  • Przed pałacem znajdują się parkingi
  • W oficynie jest hotel i restauracja
  • Można śmiało zabrać wózek, jest gdzie spacerować (ścieżki głównie gruntowe)
  • Rowerki zalecane : ) (hulajnogi mogą mieć problem, ale też się da)
  • Nie ma toalet (ewentualnie w restauracji)
  • Nie ma placu zabaw
  • Są konie : )
  • Pałac otoczony płotem.

Park otwarty, czynne całą dobę. Wstęp bezpłatny.


Udostępnij

Dodaj komentarz