A MOŻE COŚ DLA KOCIARZY I JASKÓŁKARZY? OLEŚNICA MAŁA – PAŁAC I PARK. Woj. Dolnośląskie

Udostępnij

Ogromny pałac z wielkim dziedzińcem przejętym przez pierzasto – puszystych najeźdźców. Do tego niesamowita i tajemnicza historia obiektu oraz wielki, dziki park z wieloma majestatycznymi okazami starodrzewa, wysadzonymi w niesamowitą aleję. Oto Oleśnica Mała – pałac i park. Zapraszamy!

Oleśnica Mała – pałac, zamek czy klasztor?

Pod koniec XII w. powstał w tym miejscu zamek myśliwski z kaplicą, a w połowie następnego stulecia budowlę przekazano templariuszom. Utworzona przez zakon rycerski komandoria była pierwsza na Dolnym Śląsku. Po likwidacji tego zakonu obiekt przejęli joannici, którzy urzędowali tu przez 500 lat! (do 1810 r.). Później obiekt został przekazany rodzinie Yorck von Wartenburg, w której rękach pozostał on do końca II WŚ. Dziesięć lat później pałac w Oleśnicy Małej mieści Zakład Doświadczalnej Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.

Pałac w Oleśnicy Małej.

Dzisiejszą formę klasztor uzyskał w okresie baroku oraz w wyniku przebudowy dostosowującej obiekt do roli rezydencji. W efekcie prac, budowla składa się z czterech skrzydeł oplatających wewnętrzny dziedziniec. Południowe skrzydło mieści kościół (ciekawostkę stanowi fakt, że pomimo że Yorckowie byli protestantami kościół pozostał katolicki), a pomieszczenia reprezentacyjne pałacu mieszczą się w skrzydle zachodnim.

Oleśnica Mała – pałac i jego puszysty dziedziniec.

Na dziedzińcu pod drzewami leżą dwa płaskie kamienie, które posiadają ciekawą historię. Ten z napisem to pomnik ulubionego konia właściciela, a drugi to średniowieczny stół sędziowski. A wszystko otoczone różnorodną zielenią i … kotami. Osobniki duże, leniwsze słodko drzemały pod krzakami, w cieniu, inne zaś pilnowały nieproszonych gości. Kilka kociąt na chwilę wystawiło łepki z piwnicy, ale zbyt pokochane przez nasze dzieci, szybko zarządziły odwrót ; )

Było coś dla kociarzy, jest coś dla jaskółkarzy!

Pobyt na dziedzińcu pałacu w Oleśnicy Małej umiliły żywiołowo latające nad naszymi głowami czarne, pierzaste strzały. Szybkie niczym wiatr jaskółki ewidentnie przejęły teren pałacu (a na pewno ten powyżej ok. półtorej metra – gdzie nie doskoczą puszyste słodziaki). Ogrom jaskółek i ich gniazd był zadziwiający. Małe jaskółczątka wystawiały łepki ze swoich lepianek niepewnie obserwując przybyszów.

A jaki związek ma Pałac w Oleśnicy Małej z Wilczym Szańcem?

Ciekawostkę stanowi fakt, że w pałacu w 1904 r. urodził się Peter Graf Yorck von Wartenburg, który był jednym z głównych organizatorów zamachu na życie Adolfa Hitlera. Jak wiemy doszło do niego 20 lipca 1944 r. w kwaterze Fuhrera w Wilczym Szańcu. Peter został aresztowany tego samego dnia wieczorem. Po szybkim procesie 8 sierpnia usłyszał wyrok śmierci i został powieszony jeszcze tego samego dnia.

Park pałacowy w Oleśnicy Małej

Na koniec zachęcamy do odwiedzenia wielkiego parku. Dzisiaj jest to bardziej las, ale nie brakuje w nim okazałych egzemplarzy starodrzewa. Oczywiście jak to każde, dawne założenia parkowe – ma też swój niepowtarzalny klimat. Dotrzeć do niego można spacerując od strony zielonej łąki za pałacem, dając się wciągnąć w piękną aleję. Lub też odnajdując dróżkę po prawej stronie, przed wjazdem na dziedziniec, między budynkami gospodarczymi. Tamtędy też dotrzecie do mauzoleum (jak będziecie mieli szczęście ; ) ).

Co ma wspólnego Brama Brandenburska z Pałacem w Oleśnicy Małej?

Do rezydencji przylega okazały park, w którym znajduje się mauzoleum przedwojennych właścicieli. Budowlę zaprojektował znany pruski architekt Carl Gottard Langhans, którego najbardziej znanym dziełem jest Brama Brandenburska w Berline. W przyziemiu mauzoleum przez okno można zobaczyć kamienne sarkofagi. W parku znajdują się pokaźne cokoły dwóch pomników (przy mauzoleum i przy stawie).

informacje

Oleśnica Mała, woj. Dolnośląskie, pow. Oławski, gmina Oława

poradnik

Czas pobytu – razem z obejściem parku – ok. 1 h

  • da radę poruszać się wózkiem (w większości miejsc)
  • rowerek tak, hulajnoga – niekoniecznie
  • nie ma placu zabaw (można szukać w miejscowości)
  • brak toalet
  • łatwe dojście do mauzoleum drogą między budynkami gospodarczymi obok wjazdu na dziedziniec, w prawo, kawałek wzdłuż lasu, w lewo i pierwszą w prawo : ) (można pytać mieszkańców)
  • pałac zamknięty dla zwiedzających, wejście na dziedziniec za darmo, otwarte całą dobę


Udostępnij

Dodaj komentarz