Przejdź do treści

CUDOWNE MAUZOLEUM W ZDZICZAŁYM PARKU – ŚLIWNO, woj. wielkopolskie

Kto lubi spacerować w niezwykłych okolicznościach przyrody? A kto spacerując lubi odnaleźć dodatkowo coś niezwykłego? My na pewno. Dlatego do naszej przepastnej kolekcji porzuconych zabytków dokładamy Mauzoleum – Śliwno.

Mauzoleum w zdziczałym parku – Śliwno

Pałacowy park jest tak zarośnięty, że ledwie widać ścieżkę. Przez gąszcz roślin wszelakich dostrzegamy opuszczoną rezydencję. Nie jest zbyt imponująca, jej wygląd zeszpecił remont w latach 60. Ciekawie wygląda jedynie półkolista weranda na środku tylnej elewacji. Całe szczęście, że to nie jest cel naszego pobytu. Brniemy dalej w zieloność jak Mickiewicz.

Śliwno -neogotyckie mauzoleum.

Idziemy dawną parkową alejką – równy szpaler drzew mamy po jednej i po drugiej stronie. Nagły skręt w prawo i dalej prosto. Po chwili między listkami prześwituje czerwony kolorek. Niebawem wyłania się w całej okazałości. Przepiękna, neogotycka kaplica grobowa, cukiereczek. Wybudowane około 1920 roku mauzoleum w miejscowości Śliwno.

Budowla jest naprawdę niewielka, ale widać, że niezwykle misternie wykonana.

Nad wejściem okrągły kartusz herbowy rodem ze średniowiecza. Po obwodzie niemiecki napis RUHESTAETTE DER FAMILI HILDEBRAND (tłum. miejsce spoczynku rodziny Hildebrand). Drzwi okazały się uchylone, więc zaglądamy do wnętrza, gdzie pod żebrowym sklepieniem jest bardzo mało miejsca.

tu kolejne smarowanie na komary… były bezlitosne

Niedaleko kaplicy w Śliwnie jest ciekawa budowla ogrodowa.

Powstała w 2. połowie XIX w, jako romantyczna ruina. Dolna część kamienna i górna ceglana mają osobne wejścia. Teraz wieżę nakrywa szpetny daszek (pierwotnie go nie było), dzięki któremu jakoś się ta budowla jeszcze trzyma. Pozwiedzane, no to szybka ewakuacja, bo środek na komary zaraz nam się skończy i nasze dzieci będą wyglądać jak maliny. A to jest niestety minus takich spacerów ; )

informacje

Śliwno, woj. wielkopolskie, pow. nowotomyski, gmina Kuślin

Przydatne informacje ↗

  • dojście gęstym parkiem
  • dojście raczej pieszo
  • zabierzcie coś na komary

Dodaj komentarz