Łagów Lubuski nazywany jest Perłą Ziemi Lubuskiej. Czy tytuł ten jest mu nadany słusznie? Czy Łagów to jedynie zamek? Co można tam robić poza spacerowaniem? Kiedy można spotkać Rycerza w Płomieniach? I czym jeździł do Łagowa Czesław Niemen? Już spieszymy z odpowiedziami! Zapraszamy do trzyczęściowego cyklu o Perle Ziemi Lubuskiej.
-
Zabytki i ciekawostki Łagowa Lubuskiego
-
Zielono – niebiesko, czyli o Łagowskiej przyrodzie słów kilka
-
Łagów Lubuski – atrakcje. Aktywny, leniwy czy kulturalny?
Łagów Lubuski – atrakcje wodno-lądowe.
W i przy wodzie?
Na początek oczywista oczywistość – jeziora! A jak jeziora to? Plaże przecież. A tych znajdziemy tutaj kilka. Jednak dużych i strzeżonych jedynie dwie. Dzikich nieco więcej. Obie plaże są piaszczyste, fajnie wyposażone no i wszystkie w sezonie dość tłumne ; ) Należy zachować ostrożność – dno szybko opada i można się zdziwić tracąc pod nogami grunt.
A może na wodzie?
Co jeśli lubimy czas nad wodą spędzać bardziej aktywnie? To zdecydowanie znajdziemy tutaj coś dla siebie. Łagów Lubuski wręcz pęka od wszelkiej maści wypożyczalni sprzętu wodnego. Ale w sezonie, w weekendowe, ciepłe dni pomimo że jest tego naprawdę dużo, to zalecam przygotować się na stanie w kolejce ; ) (ale warto, bo wody są przejrzyste, a widoki po prostu wspaniałe!)
Jak nie w wodzie i nie na wodzie…no to lądem!
Łagów Lubuski i jego atrakcje to idealne miejsce dla miłośników długich i krótkich pieszych wędrówek. Zachęcamy do przejścia wokół mniejszego z jezior (Łagowskiego). Zaczynając z plaży, przejdziemy ścieżką z atrakcjami po drodze ; ) Natomiast droga wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Ciecz jest niesamowicie malownicza. Szczegóły odnośnie tych tras TUTAJ.
Jeżeli lądem, to pieszo czy może rowerem?
Zdecydowanie obie formy świetnie się sprawdzą. Rowerem ponadto można śmiało poeksplorować wielki Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy. Ułatwiają to (nieco) oznaczenia licznych szlaków. Dotrzeć można w ten sposób chociażby do pięknego jeziora Buszno lub wspiąć się na jeden z najwyższych szczytów województwa – Bukowiec. (Drugi najwyższy szczyt opisywaliśmy O TUTAJ)
A może… nad lądem?
Park linowy w Łagowie Lubuskim cieszy się dużą popularnością. Bo i jest powód. Miejsce jest naprawdę ciekawe no i jest to oryginalna odskocznia od plażowania. Dostępne są trasy o różnym stopniu trudności. Z parku skorzystać mogą dzieci już od około 7 lat (ważny jest wzrost). Jednym słowem dla każdego coś miłego ; )
Na koniec należy wspomnieć o placu zabaw z widokiem na zamek, zieleń i jezioro – czyli wszystko, co w Łagowie najpiękniejsze. Dzieci brykają, a dorośli delektują się widokiem. Czego chcieć więcej? : )
Łagów Lubuski – atrakcje kulturalno-rozrywkowe.
Pełen Kultury.
Łagów Lubuski to kultura przez duże K! Stolica Artystów. Zamek w Łagowie gościł wiele znanych osobistości ze świata kultury:
- poetów (Maria Dąbrowska, Leopold Staff, Zofia Nałkowska, Czesław Miłosz),
- reżyserów (Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Kazimierz Kutz, Krzysztof Kieślowski),
- aktorów (Grażyna Szapołowska, Daniel Olbrychski, Jerzy Stuhr, Edyta Olszówka),
- muzyków (Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Czesław Grabowski),
- malarzy i rzeźbiarzy (Jerzy Duda-Gracz, Ksawery Dunikowski, Tadeusz Kulisiewicz, Tadeusz Potworowski).
Czym w Łagowie jeździł Czesław Niemen?
Jednak najbardziej znanym artystą, który często bywał w Łagowie był Czesław Niemen. Powszechnie znana jest jego miłość do tego miejsca. Wspomina się próby zespołu na zamku, łowienie ryb, rozmowy i spacery. Ja najbardziej lubię zdjęcie gdy Niemen wysiada ze swojego białego Forda Mustanga coupe z 1967 r. a w tle kościół przed zamkiem w Łagowie. To musiał być niezły widok w latach 70 ; )
Wiemy już kto odwiedzał Łagów dawniej, ale co takiego można robić dziś?
Na koniec warto wymienić między innymi wszelkiej maści eventy muzyczne, wernisaże i wystawy w galerii letniej, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej, Turnieje Rycerskie, pikniki i festyny, turnieje wędkarskie, zloty motocyklowe, zlot Fiata 126p no i chyba najbardziej znany: Festiwal Filmowy. Dzieje się, więc zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, na których na bieżąco będziemy śledzić co, gdzie i jak : )
Podsumowując – jest co robić. A Wy co byście jeszcze polecali w Łagowie? Dajcie znać w komentarzu : )
W KOLEJNYCH CZĘŚCIACH CYKLU O ŁAGOWIE LUBUSKIM:
Łagów Lubuski, woj. Lubuskie, pow. świebodziński, gmina Łagów
Czas pobytu – od 1 h do całego dnia : )
- śmiało można zabrać wózek
- można zabrać rowerek biegowy i hulajnogę
- są ścieżki do przejażdżki rowerowej (np. wokół małego jeziora, lub brzegiem dużego)
- jest plac zabaw
- jest toaleta (płatna, przy amfiteatrze)
- gastronomia, kawiarnie, lodziarnie itp
- bogata baza noclegowa wokół jezior i w samej miejscowości