GOŚCIESZYN – PAŁAC KURNATOWSKICH. WOJ. WIELKOPOLSKIE

Udostępnij

To miejsce pokazali nam znajomi, kiedy razu pewnego ich odwiedziliśmy. Beznamiętnie powiedzieli, że jest niedaleko taki tam pałac. Możemy z dziećmi podjechać. A na miejscu okazało się, że to jedno z najczadowszych założeń pałacowych. Poznajcie Gościeszyn – Pałac Kurnatowskich.

Pałacu Gościeszyn historia krótka.

Pałac Gościeszyn – postał w połowie XVIII w. i był to pierwotnie niewielki obiekt. Jednak po 100 latach został nieco rozbudowany ; ) Obecna formę otrzymał w wyniku rozbudowy i przebudowy z lat 1904-1911. Cechy gotyckiego zamku nadał mu ówczesny właściciel, Zygmunt Kurnatowski. Nad wejściem znajduje się łacińska sentencja „módl się i pracuj”.

Ora et Labora.

Gościeszyn – Pałac to czy zamek?

Na teren rezydencji wchodzi się przez bramę prosto na ogromne przedpałacie. Dojść do obiektu można dwoma dróżkami okalającymi wielki, zielony trawnik, wzdłuż żywopłotu. Od razu czuć klimat dawnej świetności i czasów, w których podjeżdżał do efektownego wejścia jakiś waśćmość na rumaku. Wieże, wieżyczki, i wielkość budynku dodają jedynie jeszcze większego splendoru. Oto Gościeszyn i jego Pałac przez duże P.

Obiekty wokół pałacu w Gościeszynie wymiatają.

Zaraz po ukończeniu rezydencji, w 1913 r. przed pałacem wzniesiono stajnię i ujeżdżalnię, które przypominają greckie świątynie. W tym czasie powstało również neogotyckie ogrodzenie z basztami (mega czad!). Natomiast przed samym pałacem znajduje się odcinek odwołujący się do Grecji – są kolumny, włócznie i tarcze.

Warto wspomnieć również o neogotyckiej oficynie z ok. 1850 r. Kształty i style nadane obiektom znajdującym się w otoczeniu pałacu w Gościeszynie zaskakują na każdym kroku. A ludziom, którzy mieszkają w tych greckich świątyniach i gotyckich domeczkach to po prostu zazdroszczę!

Park pałacowy jesienią.

Tuż za tym pięknym, zamkowym pałacem znajdujemy zaniedbany park, co ma prawie 13 ha. Także no, jest po czym łazić. A na dodatek rośnie w nim kilka pomnikowych drzew – piękne jesiony, dęby i wiele innych. Dlatego warto tu zajrzeć jesienią. Bo jest po prostu bajecznie!

Wspomnieć warto również o kościele z 1778 r. Stoi w pobliżu, przy drodze i pięknie się prezentuje już z daleka. Wnętrza również warto zobaczyć – barokowe wyposażenie, detale i zdobienia to coś cudownego dla oka miłośników architektury sakralnej.

informacje

Gościeszyn – pałac, woj. Wielkopolskie, pow. wolsztyński, gmina Wolsztyn

W OKOLICY ZOBACZ TEŻ:

PAŁAC

WRONIAWY

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!


Udostępnij

Dodaj komentarz