GŁOGÓW – CZ. II : FOSA MIEJSKA – URZEKAJĄCA I NIEZWYKŁA. Woj. Dolnośląskie

Udostępnij

Czy w Głogowie jest coś ciekawego? Co znajdziemy w nim dla dzieci? Jak spisał się architekt zieleni i czy da radę zwiedzić to miasto w jeden dzień? Odpowiadamy na te wszystkie pytania w cyklu o Głogowie i jego urokach.

W tej części :

Głogów – Fosa Miejska

Głogów i fosa miejska – co, jak, skąd i kiedy?

Słowiański gród istniał w tym miejscu już ponad 1000 lat temu. Został zdobyty przez Mieszka I w 989 r. Nowy gród (w miejscu dzisiejszej kolegiaty) przez 150 lat opierał się niemieckim próbom zdobycia (najbardziej znana z 1109 r.). Dzisiejsze lewobrzeżne miasto założono w 1253 r. Otrzymało ono drewniano-ziemne umocnienia, a ok. 1300 r. podjęto budowę murów ceglanych (posiadał 17 baszt i 9 wież). W XV w. dodano drugi pierścień z 14 półokrągłymi bastejami.

Nowa stara fosa miejska.

W 1630 r. unowocześniono fortyfikacje miejskie budując pierścień składający się z 11 bastionów. W kolejnych wiekach twierdza była stale rozbudowywana i modernizowana. Obwarowania z XVII w. zaczęto rozbierać na pocz. XX w. Do dziś przetrwały tylko dwa bastiony: Leopold i Sebastian oraz część suchej fosy. W tym miejscu założono rozarium i zasadzono egzotyczne okazy drzew. Podupadły ogród został w dużej części zrekonstruowany.

Jeden z najpiękniejszych parków zachodniej Polski.

Zwiedzanie fosy miejskiej zaczynamy od jej wschodniego wejścia. I tutaj już zaczyna się magia. Przepiękne, zielono – kolorowe założenie rozpościera się przed naszymi oczami w dole. Porównanie tych przecudownych, kwiecistych rabat do obrazu szalonego impresjonisty wydaje się najtrafniejsze. Jest tak malowniczo, że nie chce się stamtąd odchodzić.

Mury fosy miejskiej.

Na początek spacerujemy wzdłuż dawnych murów miejskich, które porasta przeróżna roślinność – od traw, kwiatów, przez krzewy, bluszcze i tworzące fantazyjne desenie na starych cegłach korzenie. Natomiast w murach, co jakiś czas zajrzeć można przez kraty do ich wnętrza. Można też wejść do środka, ale to trzeba sobie załatwić z miejskim przewodnikiem ; ) Zachęcamy też do odnalezienia dwóch bastionów – ciekawe czy je wypatrzycie ; )

Majestatyczny budynek nad fosą miejską.

Następnie, po przejściu pod wiaduktem dociera się do zakątka z niesamowitym widokiem na majestatyczny budynek obecnego sądu. Wznosi się on wysoko nad nami z tymi swoimi wysokimi na kilka pięter pilastrami zakończonymi monumentalnym tympanonem. A teren wokół ozdabiają wielkie drzewa z liśćmi w przeróżnych odcieniach zieleni aż po pięknie odbijającą słońce czerwień. Cud, miód ; )

Głogów – bohaterom.

Dalej, zbaczając na chwilę z kursu, po wspięciu się na wysokie, kamienne schody, odkrywamy ciekawy skwer. Miejsce z rzeźbami bohaterów – członków organizacji niepodległościowych, walczących o wolną Polskę. Warto zajrzeć, choćby ze względów estetycznych – rzeźby nas wyjątkowo urzekły.

Fosa miejska – Głogów dla dzieci.

A na koniec (dlatego zachęcamy do wejścia od wschodu ; ) ) – super plac zabaw. Wspinaczka linowa, tory przeszkód, huśtawki i piasek. A na deser nasz sztos – niezwykła i najfajniejsza karuzela jaką dotychczas na placu zabaw spotkaliśmy. Nawet Pan Mąż się załapał oddając swój los w ręce sześciolatka i trzylatki (ja tam wolę się nie kręcić, z powodów wiadomych ; ) ). Podsumowując – fosa miejska w Głogowie to po prostu Must be.

A W POBLIŻU ZOBACZ JESZCZE:

Głogów militarnieOpuszczone wsie

informacje

Głogów – (fosa miejska – ul. B. Krzywoustego), woj. Dolnośląskie, pow. Głogowski

poradnik

Czas pobytu – min. 40 min.

  • Można zabrać wózek (ale od wschodu trzeba będzie znieść go po wysokich schodach)
  • Można jeździć rowerkami i hulajnogami
  • Nie ma toalet
  • Jest plac zabaw

Czynne całą dobę.

Wstęp darmowy.


Udostępnij

Dodaj komentarz