KAMIEŃ ŚLĄSKI – KOMPLEKS PAŁACOWO-PARKOWY, woj. Opolskie

Udostępnij

Uratowany z opłakanego stanu, teraz stanowi niezwykłe miejsce odwiedzin wielu turystów i pilegrzymów. Kompleks pałacowo-parkowy – Kamień Śląski oferuje coś zarówno dla ciała, jak i dla ducha. To idealne miejsce na cudowny wypoczynek, na chwilę odprężenia i spokoju w pięknym otoczeniu. Zapraszamy!

Kamień Śląski – pałac i jego historia

Na początku w miejscu obecnego zepołu pałacowego stała siedziba rycerska rodu Odrowążów. Później powstała tutaj kaplica Św. Jacka, którego kult był w Kamieniu Śląskim bardzo silny. Powstała ona na miejscu komnaty, w której się urodził w 1183 r. Obiekt wchodził później w kolejne ręce przeróżnych rodów. W międzyczasie, zanim popadł w ruinę, znajdowały się w nim jeszcze: Dom dziecka, a później dom żołnierzy Armii Radzieckiej. Nowi mieszkańcy zdewastowali jednak rezydencję, a pożar z 1970 roku dopełnił dzieła.

zdjęcia archiwalne można obejrzeć tu

Kiedy obiekt przejęła Diecezja Opolska zaczęły się dobre czasy dla pałacu w Kamieniu Śląskim. Rozpoczęła się odbudowa. W 1994 roku zakończono prace, a światu ukazał się nowy-stary kompleks pałacowo-parkowy i Sanktuarium Św. Jacka. Dziś możemy cieszyć się tym miejscem, ponieważ jest otwarty dla turystów, a jego bogata oferta zdecydowanie zachęca do przyjazdu.

Sanktuarium Św. Jacka w Kamieniu Śląskim

Z parkingu, tuż przy bramie głównej, idziemy drogą otoczoną zielenią parkową. Po lewej widzimy uroczy stawik z fontanną. Dalej spotykamy stadkokaczek, a potem owiec, z jedną szczególnie ciekawską sztuką : ) Tutaj też znajduje się grota solna, z której można skorzystać po wcześniejszym umówieniu się. (koszt to 8 zł / 45 min cudownej relaksacji przy muzyce z widokiem na zamkowe, piwniczne sklepienia…. ah : ) ).

Kamień Śląski. Przepiękne kwiaty, taras i widok na pałac.

Kiedy już zawędruje się za pałac, dociera się do ogrodów parkowych. Kwiatów jest jeszcze więcej, no i dużo zieleni. Można przespacerować się po pięknym, pałacowym tarasie, poczuć się jak zamożna dama rodu Odrowążów. I zrobć sobie selfika z wozem, z którego wylewa się kwitnąca, bajeczna kwietna rzeka ; ) A na deser można udać się do Gościńca u Św. Jacka, gdzie organizowane są różnego rodzaju uroczystości. Ale krąży plotka, że mają też tam małe co nieco dla zmęczonych podróżników ; )

Brama Dzwonów – Kamień Śląski.

Na zwieńczenie całego parkowego przedstawienia przedstawiamy Bramę Dzwonów. To niesamowite dzieło konstruktorów, muzykologów, kampanologów i architektów pierwszy raz wybrzmiało w 2012 roku. Cechuje się nowoczesną technologią, która umożliwia uruchamianie umieszczonych w wieży dzwonów zestrojonych ze sobą w „brzmieniową oktawę”. Usłyszeć je można w każdą sobotę o godz. 15:00, i w niedziele w godz. 11:15 i 14:55.

Park pałacowy w Kamieniu Śląskim

Brama Dzwonów w zamyśle miała stanowić „symboliczne” wejście na teren pałacu dla idących od strony parku. I faktycznie jako takie przejście to jest to zdecydowanie efektowny pomysł. A już sam spacer po parku jest przyjemnym doznaniem : ) Zwłaszcza w jesienny, słoneczny dzień. Zimą natomiast jak zgaduję, odbywa się tutaj droga krzyżowa (tak myślę, bo spotkaliśmy drewniane stacje). Bardzo przyjemne miejsce zarówno dla turystów jak i pielgrzymów : ) Polecamy!

OBSERWUJ NAS W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH!

Polub nas i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu!

informacje

Kamień Śląski, woj. Opolskie, pow. krapkowicki, gmina Gogolin

poradnik
  • Po terenie można jeździć wózkiem
  • nie ma placu zabaw
  • są zwierzątka (jak my byliśmy to były owce)
  • po wcześniejszym umówieniu zachęcam do skorzystania z groty solnej (8 zł / 45 min)
  • można zjeść w Gościńcu u Św. Jacka
  • wstęp darmowy
  • można zanacować / zorganizować uroczystość/imprezę okolicznościową

Udostępnij

Dodaj komentarz