ZAMEK W SIEDLISKU – ZDOBYTY. Woj. Lubuskie

Udostępnij

Zamek w Siedlisku nie jest otwarty dla zwiedzających. Większość warowni w dzisiejszych czasach ma swoje bramy szeroko otwarte dla swoich zdobywców, natomiast w Siedlisku trzymają się tradycji i zamek jest nie do podbicia z marszu. Jako wytrawni zdobywcy z wieloletnim doświadczeniem wiemy, że taką fortecę opanować trzeba będzie fortelem. Stosowna okazja nadarza się kilka razy do roku, ale natarcie najlepiej przygotować na maj.

Zwiedzanie terenu zamku w Siedlisku.

W maju, w okolicach zamku w Siedlisku jest fioletowo za sprawą kwitnących bzów. Od nich też nazwę czerpie bardzo ciekawa impreza organizowana przez Fundację Karolat o nazwie „Święto Bzów”. Wydarzenie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki odmienia cichy na co dzień dziedziniec olbrzymiej rezydencji w gwarny jarmark pełen gości z zupełnie innej epoki.

Święto Bzów – Siedlisko.

Ciężko jest jednym oddechem wymienić wszystko co się zwykle przy okazji Święta Bzów dzieje. Do zamku dostać można się przez budynek bramny, dalej prosto przez szeroki przejazd, droga wiedzie na ogromny dziedziniec. Z tego miejsca najlepiej widać rozmach tej okazałej rezydencji. Do najstarszej części zamku prowadzi monumentalny portal.

Obiekt dostępny jest też podczas innych wydarzeń kulturalnych organizowanych na miejscu. Nam udało się odwiedzić go dwukrotnie. Drugie odwiedziny miały miejsce gdy odbywał się tam koncert w ramach projektu „Jazz w pałacach, dworach i …”. (Inicjatywę swoją drogą gorąco polecamy, o ile będzie kontynuowana)

Jedyne dziś zadaszone skrzydło rezydencji znajduje się od wschodu. W jego skład wchodzi niesamowita kaplica. Wejść do niej można niewielkimi drzwiami z przejazdu. Nic nie zapowiada jej monumentalności dopóki nie znajdziemy się pod jej sklepieniem. Kaplica posiada trzy kondygnacje.

Na koniec warto obejść zamek w lewo, od strony Odry. Była to najbardziej malownicza część rezydencji dumnie prężąca się na wysokim brzegu rzeki. Dziś ten splendor trzeba sobie wyobrazić, w czym z pewnością pomogą archiwalne zdjęcia. Od tej strony znajdowała się reprezentacyjna sala balowa, której sklepienie wspierały zdwojone kolumny (ponownie ustawione w swoich miejscach).

informacje

Siedlisko – zamek, woj. Lubuskie, pow. Nowosolski, gmina Siedlisko

Zamek w Siedlisku – historia.

Jeszcze co nieco o historii tego niesamowitego obiektu. Na kartach historii warownia (zapewne drewniana) w Siedlisku pojawia się już w 1298 r. Budowlę zastąpiono murowanym budynkiem w XV w., a w 1561 r. majątek staje się własnością Schonaichów, których potomkowie posiadali zamek przez następne 400 lat. W latach 1598-1618 zamek został rozbudowany w wielką, manierystyczną rezydencję ze wspaniałą kaplicą i salą balową. Kolejne rozbudowy i modernizacje wykonywano w kolejnych stuleciach. W 1945 r. w pełni wyposażony zamek przejęła armia rosyjska, a po jego splądrowaniu budowlę podpalono.

poradnik
  • wejście na teren z wózkiem możliwe, ale wygodniej będzie w chuście/nosidle

Wstęp możliwy MIĘDZY INNYMI podczas Święta Bzów i innych inicjatyw/wydarzeń kulturalnych lub szczególnych okazji. Na naszym fanpage’u postaramy się informować o ewentualnych eventach na Zamku w Siedlisku. Zapraszamy do zaobserwowania: KLIK


Udostępnij

Dodaj komentarz