OPUSZCZONY ZABYTEK W CENTRUM WSI – JEZIORY DOLNE – RUINY KOŚCIOŁA, woj. Lubuskie

Udostępnij

Zabytki sakralne to wyjątkowe miejsca. Kościoły to często najstarsi świadkowie historii miast i wsi. No i też najczęściej jedyni pozostali. To mury, które widziały najwięcej. Czy zadbane i użytkowane, czy może już dawno opuszczone – na pewno warto się z każdym przywitać, przystanąć, zadumać się. Oto Jeziory Dolne – ruiny kościoła. Zapraszamy!

Jeziory Dolne – Ruiny kościoła.

Jeziory Dolne i ruiny kościoła przyjmują nas bardzo przyjaźnie. Już na wstępie witamy się ze sporym placem zabaw. Dzieci mają zajęcie, rodzice zwiedzają. Połączenie idealne. (Częściowo zabytki zwiedzają też dzieci – bo niektóre z urządzeń na placu zabaw zdecydowanie pamiętają Gumy Turbo i wymienianie się karteczkami ; ) ) Zdecydowanie lepiej być nie mogło. Jest też altana, w której piknikujemy. Jest nawet mini wersja stolika dla dzieci! ; ) Wszystko nad wodą i z widokiem na zabytek.

Kościół w Jeziorach Dolnych.

Pierwszy kościół powstał zapewne w XV w. Była to budowla kamienna, której mury bez trudu można odnaleźć w strukturze zachowanej świątyni. Gotycki kościół został w XVII w. znacząco przebudowany (mury podwyższono, a od północy dobudowano aneksy). Przekształcono również wnętrze. W 1818 r. powstała wieża. Od 1945 r. kościół jest nieużytkowany i systematycznie popada w ruinę.

Cmentarz i teren wokół kościoła w Jeziorach Dolnych.

Teren kościoła jest częściowo ogrodzony, porasta go wysoka trawa, pomiędzy którą dostrzec można liczne nagrobki. Znajduje się tutaj cmentarz, na którym pochowani zostali przedwojenni mieszkańcy wsi. My pokochaliśmy niesamowite i pięknie starzejące się stare, dekoracyjne, żeliwne krzyże. Jakże majestatyczne i eleganckie! Nie znajdziecie tutaj zbyt wielu ścieżek, przygotujcie więc raczej pełne obuwie ; ) Do wnętrza kościoła zajrzeć można jedynie przez strzeliste okna. Do środka nie można wchodzić ze względów bezpieczeństwa. I innych ; )

Jeziory Dolne – urokliwe i przyjazne.

Całość zachęcam również obejść dookoła, poza cmentarzem. Można to zrobić na przykład wtedy, kiedy Pan Mąż sadza pociechę na przyczepionym do liny siedzeniu i puszcza z góry ku niechybnej śmierci (w trakcje orientując się, że to zły pomysł i rzucając się na ratunek jak widać na załączonym obrazku). Także ten, Jeziory Dolne mają swój urok – a mnie ta „bzowa” alejka wiodąca wzdłuż murów cmentarza, starych domów i stodół po prostu bardzo urzekła : ) (Przyjechała miastowa i się wsią zachwyca ; ) )

Ruina kościoła czy opuszczony zabytek?

Przyznaję, że określanie tego obiektu „ruiną” jest raczej trochę nad wyraz. Bo jednak większość jeszcze stoi i na moje oko ma się nieźle. Jednak znając niejednokrotnie smutną historię tego typu obiektów – już niedługo określenie go ruiną wyda się jak najbardziej zasadne. Dlatego spieszcie się odwiedzać tych samotnych świadków bogatej historii wielu miejscowości : )

PARK, STADNINA I PAŁAC W BRODACH. Woj. Lubuskie

DŁUGIE I ZIMNA BRZEŹNICA. RUINY.

informacje

Jeziory Dolne, woj. Lubuskie, pow. Żarski, Gmina Brody

poradnik
  • Jest duży plac zabaw
  • Jest altana ze stołami
  • Można zabrać wózek (ale nie ma za bardzo gdzie pospacerować)
  • Na teren kościoła nie wjedzie się z wózkiem
  • można zabrać rowerek / hulajnogę

Kościół zamknięty. Wejście na teren cmentarza otwarte całą dobę.


Udostępnij

Dodaj komentarz